Přihlášky do SONKP >>> TadýseQ

Květen 2008

Jmenovka ;)

29. května 2008 v 12:21 | Siren |  ☼Diplomky a jmenovky
Moje jmenovka.... SIRENKA

Zbarvení koní

25. května 2008 v 18:32
Grošák- Bělouš pokrytý malými flíčky po celém těle, ocas a hříva mohou mít světlejší i tmavší odstín.
AraberBerber Kouskous 6
Sivák (šedák)- je to bělouš, ale je pokrytý šedou srstí, ocas a hříva mohou být světlejší nebo tmavší.
Asil-Araber Muhab 29
Bělouš- bělouši se rodí s tmavou srstí a dělíme je na vybělující a nevybělující. Vybělující bělouši časem vybělují, až je srst zcela bílá(bílý běloš). Nevybělující bělouš má po narození a vylínání svou definitivní barvu. Podle barvy přimíšených chlupů rozeznáváme červené bělouše, hnědé, mourky( s černou hlavou), skvrnité bělouše a strakoše. Bílí koně se vždy těšili velké vážnosti a ústě. Není vůbec pravda, že bělouši jsou pomalí, nehodí se do dostihů, parkúru apod. závodů, právě naopak. Svědčí o tom staré rčení : " kdo neseděl na bílém koni, neseděl na dobrém koni." Bělouší patřili k výsadám králů. Za pradávnývh časů bývali chováni v posvátných hájích. Asi nejproslulejším je lipicán. Lipicán je tak dokonale spojen s vídeňskou Španělskou školou, že si téměř nelze představit jedno bez druhého. Domovem Lipického koně je hřebčín Lipica ve Slovinsku. Pověstný hřebčín založil regent Karel Štýrský v roce 1580.
Araber Bathal 12
Araber 58
Žluťák, Isabela- Isabely mají barvu srsti žlutou nebo světle žlutou. Ocas a hřívu mají stejné barvy jako tělo nebo světlejší až bílé. Koně s tmavou kůží mají často krásný zlatý odstín a říká se jim zlaté Isabely. Koně se světlou kůží(světlé Isabely)mají hřívu a ocas bílé, také kopyta bývají často světlá. Oči jsou modré nebo červené(jako u Albínů).
Kinsky Bourbon 273
Tennesse Walker Yellow 34
Plavák- Plavák má po těle plavou barvu různých odstínů od nejsvětlejší až po myší šeď. Vždy mají mít černou hřívu a ocas.
Connemara JJ15
Lusitano Wälzen 041
Strakáč - Strakáči mají různé barvy, od světlé až po tmavou. Po těle se jim táhnou velké fleky nenbo skvrny různých barev.
Pinto-Hunter Artos28
Tschech Warmblut West 88
Světlý hnědák, hnědák- Hnědáci se vyskytují v mnoha odstínech od světlé až po tmavě hnědou. Vždy však platí, že ocas a hříva jsou černé.
Černý hnědák- černý hnědák má na slabinách a na nozdrách hnědou srst, tím se liší od vraníka.
Araber Saharrah 72
Andalusier Rélampago 5631
Vraník- zcela černě zbarvený kůň je vzácný. Opravdový vraník má černé chlupy na nozdrách i ve slabinách, vraník nemá nikde hnědou srst. Nekdy se u vraníků stává, že v létě vlivem slunečního záření dostane jejich srst nádech do hněda.
Ryzák- ryzáci mají rezavou srst různých odstínů, od barvy světle zlatohnědé po tmavě červenohnědou. Hříva a ocas mají většinou stejnou barvu jako srst, mohou však být o něco tmavší nebo světlejší. Bílé znaky na hlavě a končetinách jsou velmi běžné.
AraberBerber Houlm 02
Albín- Albíni postrádají pigment. Mají nepigmentovanou kůži, bílou nepigmentovanou srst a oči modré nebo červené. Albíni někdy příliš citlivě reagují na ostré světlo a nejlíp vidí v pološeru. Na rozdíl od běloušů se rodí bílí.
Ostíny srsti
Barevných odstínů srsti je velké množství, ale u všech plemen jasně převládá hnědá barva. Žádný kůň ani pony není čistě bílý, ale spíše šedobílý. Proto se běloušům překvapivě říká plesniváci či šedáci.

Indiánské zančení koní

24. května 2008 v 11:51 | Sirenka
Jak indiáni značili své koně
(když vykopali válečnou sekeru)
Čtverec
tuto značku měl namalovanou na koni vůdce indiánů na válečné stezce
Čtyři vodorovné pruhy
bojovníci věřili, že mohou na sebe přenést část síly, odvahy i duši svého nepřítele, malovali tyto proužky, tak jako si dělaly zářezy na pažbě pušky
Blesk
značka, aby byl kůň rychlý jako blesk
"Klíčová dírka"
značku maloval na koně bojovníků šaman kmene, aby jim požehnal a ochránil je před smrtí
Tečky, fleky
tyto zančky prpůjčovaly jezdci sílu a zuřivost prudkého krupobití
Ruka
symbol ruky představoval každého nepřítele zabitého holýma rukama
Kolečko
kolečko kolem oka, aby měl kůň ostřejší zrak

Sedlovna

20. května 2008 v 14:53 | Siren |  ☼Jezdecká škola
Sedla, uzdy a všechna další výstroj se ukládají do sedlovny, kterou i s uloženým vybavením udržují v pořádku sami jezdci.

Stáje

20. května 2008 v 14:44 | Sirenka |  ☼Jezdecká škola
Každý kůň má svůj box se jmenovkou a datem narození. Boxy se alespoň jendou za týden čistí (stěny, žlaby, okna, krmelce a napaječky) a alespoň dvakrát-třikrát za den kydají. Pokud nejsou napaječky, vodu dávají do plastových kýblů nebo do žlabů, Krmivo dodávajte ráno, po tréninku a večer. Stáje udržujte v čistotě, bez prachu.
klikni pro další fotku
klikni pro další fotku

První den

20. května 2008 v 14:32 | Siren |  ☼Jezdecká škola
Trenér/ka provede začátečníky celou školou, každému z nich přidělí a ukáže, na kterém koni/ponym budou jezdit.

Jak se obléct

20. května 2008 v 14:26 | Siren |  ☼Jezdecká škola
Speciálním jezdeckým kalhotám se říká jodhpury (rajtky). Mají měkce vypodložené záplaty, které chrání kolena. Dlouhé rukávy bundičky chrání paže.
1. Hřejivá blůza s dlouhými rukávy
2. Tričko s límečkem --> sportovní polokošile má límeček, který dobře chrání krk
3. Přiléhavé jezdecké kalhoty
4. Kotníčkové, jezdecké boty s hladkou podrážkou a podpatkem
5. Vystužená jezdecká přílba (helma) --> přílba musí být vystužená, aby při pádu ochránila hlavu před úrazem. Ve světě se nosí přilby nejrozličnějších tvarů a provedení.
6. Ochranná vesta --> nošení chráničů a vesty není povinné, ale jezdec bude v co možná největším bezpečí
7. Rukavice a bičík

Registana

19. května 2008 v 15:31 →Slavní koně
Registana- královna překážkových dostihů České republiky- klisna Registana se narodila 1.4.1996. Je to tmavá hnědka, plemeno: Anglický plnokrevník. Kariéra: Registana startovala celkem 35krát z toho zvítězila 21krát. Celkem svému majiteli vyhrála 10.000.000 korun.
http://www.wrbna.cz/img.php?id0=registana_20041010-05_pardubice_114_vp.jpg
http://www.deniksport.cz/images/imgdb/instance/2114463634phprBNQ7X.jpg
280918-_m.jpg

Železník

19. května 2008 v 15:20 | Siren |  →Slavní koně
Železník- životní pouť Železníka začala 29. dubna 1978. Na svět ho přivedla Želatina (*1968). Železník byl jejím posledním hříbětem. Želatina uhynula roku 1992. Otec Železníka Zigeunersohn(*1965) byl úspěšným východoněmeckým plemeníkem. Železník absolvoval 58 startů: 30krát první, 9krát druhý, 1krát třetí, 1krát čtvrtý, 2krát páty. Výhry 1.723.800 korun. Dne 22. prosince 2004 všechny milovníky koní i většinu ostatních zasáhla smutná zpráva. Železník byl kvůli mnoha zdravotním problémům souvisejících s jeho věkem uspán. Když Železník stanul před nebeskou bránou, řekl mu Bůh: "Vítej!!! Právě se chystáš překročit práh věčnosti. Vlastně...ty ses stal věčným již za svého života. Lidé tam dole Tebe nikdy nezapomenou, budou Tě nosit neustále ve svých srdcích a myslích. Příběhy o Tobě budou kolovat po generace. Prožil jsi plný a šťastný život. Rozdával jsi radost..."
JJ je to krásnej konííík....

Phar Lap

19. května 2008 v 15:07 | Sirenka |  →Slavní koně
Phar Lap- miláček davů. Vyhrával každý závod, přestože mu dávali neskutečnou zátěž. Když celý svět obletěla smutná zpráva o jeho smrti, zarmoucení fanoušci dokonce zaslali australské vládě petici, aby vyhlásila za zabití Phar Lapa Americe válku. Hypotéz o příčině smrti je hodně, včetně otravy arzénem či přepracování. Pitva nic neprokázala. Koně včak mohl zabít kdokoliv- bookmakeři, majitelé jiných koní, někdo, kdo záviděl.... . Pravděpodobně se však jednalo jako vždy o peníze, pro které jsou mnozí schopni zabít nejen koně.
Fotky:
Tohle jsou obrazy, kde je Phar Lap zobrazován se svým jezdcem Tommym Woodcockem na hřbetě...

Paint Horse

19. května 2008 v 14:55 | Siren |  ☼Plemena koní
Paint Horse
Původ: USA. Toto plemeno pochází z jižních států amerických. Oficiálním plemenem je Paint Horse od 50. let 20. století. Doklady o příslušnosti k plemenu získá kůň pouze v případě, že tyto dokumenty vlastní aspoň jeden z obou rodičů plemene. Tito koně patří stejně jako quarteři a appaloosy do řádu westernových koní. Tito strakáči získávají stále více příznivců i v Evropě.
Popis plemene: Výška se pohybuje mezi 148 až 158 cm VKH, žádoucí jsou pouze strakáči, povaha je spolehlivá, učenlivá, vytrvalá, temperamentní a vstřícná.
Stavba těla: Paint horse je kompaktní, silně osvalený kůň, krátký trup, dlouhé a šikmé plece, kulatá a široká záď, málo zřetelný kohoutek, středně dlouhý krk, silné a hluboké patní klouby, štíhlé nohy, tvrdá kopyta, krátká a štíhlá hlava s výraznými lícemi.
Využítí: Westernové ježdění, rodinný kůň i kůň pro volný čas.

Šemík

18. května 2008 v 18:49 | Siren |  →Slavní koně
Bájný kůň z českých historických pověstí. Jeho pánem byl Horymír, vladyka neumětelský, kterého šemík zachránil před jistou smrtí odvážným skokem ze skály u Vyšehradu. Sám přitom zemřel. Podle pověsti byl Šemík pohřben v Neumětelích, kde dodnes stojí jeho hrobka. Postavy vladyky Horymíra ani jeho koně Šemíka nejsou spolehlivě historicky doloženy.
Tudy Šemík skákal..
Že by Šemíkův pomník?...
Podobizna slavného Šemíka xD...to sem našla na googlu hi :)
Tet sem dám pár fotek běloušů, páč si myslim, že Šemík byl bělouš...už podle toho ména...

Bukephalos

18. května 2008 v 18:34 | Sirenka |  →Slavní koně
Jedním z nejslavnějších koní byl hřebec Bukephalos Alexandra Makedonského, který na svém hřbětě nestrpěl nikoho jiného než svého pána. Z vděčnosti za jeho služby mu Alexandr Veliký postavil pomník a založil v Indii město Bukephalia.

Pegas

18. května 2008 v 18:17 | Siren |  →Slavní koně
Pegas- Pégasos je v řecké mytologii ikřídlený kůň, syn boha moří Poseidóna a Medúsy. Pégasos vyskočil z těla své matky Medúsy poté, co jí Perseus uťal hlavu. Prý uměl létat rychle jako výtr a žil na vysokých horách. Podle mytologického příběhu byl Pégasos proměněn v jedno souhvězdí. V umění bývá zobrazován jako atribut básníků.
Druhy pegasů:
Abraxaský pegas: Typický pegas jak ho většina z nás zná-obří bělouš, velmi sil zjevující se jak ve dne, tak v noci, v kterémkoli ročním období. Žije samotářsky. Povaha neutrální.
Hvězdný pegas: Má nafialovělé zbarvení, ve dne je však neviditelný. Je také velmi nepravděpodobné, že ho uvidíte v zimě, možná tak na podzim. Přesto je pro něj léto nejpříhodnější doba. Jeho srst je poseta hvězdami. Samotář. Povahou snílek.
Jednorohý-nebeský pegas: Tento nádherný pegas má (podobně jako jednorožec nebeský) zlatý, dlouhý roh. Má také ze všech pegasů nejdelší křídla. Dokáže chodit pooblacích, i když tuto možnost využívá jen zřídka. Zjevuje se většinou v létě. Jeho srst je hebká jako hedvábí. Žije nejvýše po 3členných skupinkách. je dobré povahy.
Zlatý pegas: Velmi vzácný druh pegase. Zřídka je v létě vídán. Patří k denním druhům pegasů. Zlato v jeho přítomnosti září. Žije sám. Je dobré povahy.
Granijský pegas : Šedý až černý s bílou hřívou a ocasem- to je granijský pegas. Je velmi rychlý v letu i v běhu. zjevuje se spíše v noci. podobá se okřídlenému poníkovi, je však vyšší. Stejně jako pegas jednorohý- nebeský má velmi dlouhá křídla. Samotář. Povahy neutrální. Dokáže komunikovat s lidmi.
Atheonský pegas: kaštanový hnědák oblíbený v Irsku a Británii.
Thestralský pegas: vzácný, vraník nadaný schopností neviditelnosti. Mnozí kouzelníci věří, že nosí smůlu.
Pegase lze ještě rozlišovat a určovat podle barev :
Zlatý
Bělouš
Vraník
Hnědák
Strakáč
Šedák
Teď sem dám pár obrázků, kde Pegasové žijí opravdu jen v naší fantazii...

Nejstarší tréninková metoda

18. května 2008 v 16:11 | Sirenka
Tohle by vás možná mohlo zajímat, páč je to zajímavý xD...
Nejstarší tréninková metoda
Kikkuliho tréninkovou metodu z roku 1 300 př.n.l. sepsal Kikkuli, který byl vrchní podkoní chetitského vládce. Trénink trval 200 dní a tato metoda byla tak dokonalá, že je možné ji použít bez sebemenších úprav ještě v dnšní době. Jak prokázal experiment z 90. let 20. století.
Pár koňských obrázků......
kun
klikněte pro zobrazení původního obrázku
klikněte pro zobrazení původního obrázku

řeč koní

18. května 2008 v 15:55 | Siren |  ☼Řeč koní
Hlas tlumený klokotavý znamená přátelské pozdravení.
Tiché ržání znamená přátelské pozdravení.
Hlasité ržání - dává signál ostatním koním.
Uši- stojící, znamenají jsem v pozoru, reaguji na pomůcky.
Uši- sklopené do zadu značí opatrnost, může se bránit, závidí.
Oči jsou matné, nezúčastněné, pozor jsem nemocný-mám teplotu.
Nos-frkání- zbavuju se prachu.
Něco větří-chce lahůdku.
Tlama - dotírání, šťouchání znamenájí, že jezdec lechtá koně.
Tlama- žvýkání odidla ukazuje spokojenost koně.
Ohrnuje pysk- vnímá jiné pachy.
Okusováním kohoutku druhému koni projevuje sympatie :) .( aby z toho něco nebylo, xD)
Třením hlavy o jezdce kůň vyjadřuje "poděkování" po jízdě.
Zvedání hlavy před uzděním- pozor udidlo je příliš ostré.
Házení hlavou- mám příliš krátké otěže.
Narážení hlavou do dveří boxu znamená chci ven!
Krk natahuje dopředu- jsem uvolněný.
Krk vysoko vzpřímený- značí křečovité chování.
Hrabe nataženou přední nohou- Jsem netrpělivý!
Hrabe přední nohou a divá se k slabinám- toto značí bolest břicha, náznak koliky.
Ohnutí kloubů přes nohy- vidíš že prosím (prosba).
Kopyto zadní nohy postavené na špičce- zančí jsem unavený, chci odpočinek (to nechápu, mě když Sendy toto udělá, přitom stojí v boxu, ňamká seno, a já ju čistim, jak může bejt unavená,, to fakt nechápu....no vy jo?...)
Zvednutá zadní noha- dej si pozor můžu kopnout!
Kopání zadní nohou po holeni- jéjej jezdec mě lechtá ostruhami. (ha xD)
Kopání zadními nohami- mám velký strach!
Sekání ohonem-značí neklid, nespokojenost, napětí. (no vydite a ja myslela,že odhání mouchy:( )
Otírá ohon- tak to má jistě červy nebo roztoče.
A víš, že kostra většiny koní se skládá z 205 kostí, ale lidské tělo jich má 206 ?

vznik a vývoj koně

18. května 2008 v 15:24 →Vznik a vývoj koně
Původ předků dnešních koní lze stopovat až do doby před šedesáti miliony lety. V roce 1867 objevili poleontologové na jihozápadě USA ve vrstvách ze starších třetihor skoro úplnou kostru zvířete, které bylo uznáno za nejstaršího koně. Vědci ho nazvali Eohippus (Eos je jitřenka, hippos je kůň), tedy kůň z úsvitu věků a našli souvislý řetěz jeho následovníků až k vrcholu, jímž je náš domácí kůň.
Eohippus- měl velikost lišky, na předních i zadních končetinách měl pět prstů a žil převážně v lesním a bažinatém prostoru.
Orohippus- jeho tělo bylo již štíhlejší, na předních končetinách měl 4 a na zadních 3 prsty. Odhaduje se, že nejstarší prakoník vážil průměrně 5, 5 kg a v koutku byl vysoký 36 cm. Oči ani zuby nepřipomínaly dnešního koně.
Mesohippus- byl již větší, měl delší nohy a chrup vhodný ke žvýkání rozmanitější, ale stále měkké potravy. Na všech nohách měl po 3 prstech.
Pliohippus- už stál na jediném kopytě a žil asi před pěti milióny lety.
Hipparion- dochází k nárustu výšky do 120-140 cm, změnám chrupu, tvaru lebky a prodlužování končetin.
Equus- vývojovou řadu uzavírá vlastní rod equus. Vznikl v Americe asi před třemi nebo dvěma milióny let, tedy dříve než člověk.
Na počátku lidských dějin žili dva typy divokých koní. Ty se přizpůsobovaly měnícímu se životnímu prostředí a nakonec se staly základem všech plemen domácího koně. Prvním typem byl asijský kůň Převalského- Kertak a druhým Tarpan.
kůň převalského(Kertak)- dodnes žije ve stepích dálného východu Střední Asie a v zoologických zahradách. Jeho kohoutková výška je 130-140 cm, má mohutnou hlavu, stojatou hřívu, nemá kštici, ale má úhoří pruh a krátké silné končetiny.
Kůň Převalského
Kůň Převalského
Tarpan- žil v oblasti Kaspického a Černého moře. V 80. letech minulého století byl vyhuben. Jeho kohoutková výška byla 135-145 cm, byl ušlechtilejší a štíhlejší. Měl lehčí hlavu v nose slabě prohnutou a výše nasazený krk. Barva byla plavá, měl úhoří pruh a na končetinách černé kroužkování.

Znaky koní na nohou

15. května 2008 v 17:38 ☼Znaky koní na hlavě, nohách
Znaky koní na nohou:
-Ponožka
-podkolenka
nadkolenka
-korunka
-hermelín
-spěnka
-podpatky
-bílé kopyto
-bílý kloub

znaky koní na hlavě

12. května 2008 v 21:28 ☼Znaky koní na hlavě, nohách
Kvítek nebo vločka
Malý flíček na čele, je menší než hvězda a může být spojen se šňupkou.
Lysina
Skvrna táhnoucí se podél hlavy až k nosu, může být různě široká a může mít různý tvar.
Nosní pruh
Úzký bílý proužek od uší k nosu, který může být spojen s hvězdou.
Želví huba
Lysá kůže okolo huby nebo také očí posetá malými růžovými skvrnkami.
Šňupka
Bílá skvrna na horním pysku, která se může lišit tvarem a velikostí.
Žabka
Malá růžová skvrnka na pysku.
Lucerna
Poměrně dost široká skvrna, která je po celé hlavě koně- rozprostírá se na čele, očích a nose.
Mléčná huba
Světlounce růžové pysky, vyskytuje se hlavně u běloušů.
Hvězda
Malý flíček na čele, který se může lišit tvarem a barvou.

Nejdelší skok

12. května 2008 v 18:33 →Nej koně
Kůň Somethink předvedl 25.4.1975 v Johanesburku skok přes vdu dlouhý 8,4 m, vedl ho André Ferreira (JAR)