Přihlášky do SONKP >>> TadýseQ

Appaloosa

10. května 2008 v 19:21 |  ☼Plemena koní
Appaloosa
Původ : USA. Strakatí koně, tedy nejen Appaloosy ale ostatní westernovští koně (Pinto, American quarter horse a Paint horse) byli chováni indiány kmene Nez Percé, kteří žili na území dnešního Idaha, severovýchodního Oregonu a jihovýchodního Washingtonu. Appaloosy, tedy jejich pojmenování je podle oblasi Palouse, kudy protéká stejnojmená řeka, kde byli tenkrát odchováni. Po porážce indiánů americkou armádou ve 2.pol. minulého stol. se koně, kteří přežili válku odlišných kmenů rozprchli s strakatí koně skoro vymřeli a pomalu zanikal i jejich původ... . Až ve 20.letech byl zaveden pokus obnovit chov strakatých koní, pravděpodobně nejvíce Appaloos ,a základě potomků, kteří dosud přežili. Teprve roku 1938 byl založen Appaloosa Horse Club v Oregonu. Díky shromáždění záznamů a historických údajů týkajících se původu Appaloosy a dalších strakatých koní došlo ke zřízení registru schválených koní.
Popis plemene: Výška se pohybuje kolem 145 až 157 cm VKH.Typické znaky zbarvení jsou bělmo kolem očí, které obklopuje celou duhovku oka, často vertikální(svislé) bílé a černé pruhy na kopytech. Hříva a ocas jsou hodně řídké, u některých appaloos lze vidět "myší ocas" (krátký, velmi řídký ocásek, MÝM odhadem asi 30-35 cm dlouhý) Zbarvení se rozlišuje na pět základních typů :
Leopard (hermelín)-bílý, s tmavými vejčitými skvrnami po celém těle.
Snowflake (sněhová vločka)-tmavé zbarvení s bílými tečkami, njehustěji rozesetými na zádi.
Blanket (deka,dečka)-tmavé zabrvení, kdy kříž a záď jsou buď bílá nebo s tmavými fleky.
Frost (jinovatka)- drobné bílé skvrnky po celém tmavém těle.
Marbleized (mramor)-drobné skvrnky pestrých barev po celém těle.
Povaha-mírná, učenlivá,citlivá,, appaloosy jsou někdy lekavé, ale chápající koně, je to kompaktní(neodporuje, poslouchá, jede tudy, kudy mu přikážete, nedovolí si vybočit při jízdě atd..)typ koně.
Stavba těla: Appaloosa má dobře utvářeny krk, krátký silný hřbet, silnou záď, silné končetiny a s výrazně tvrdými kopyty.
Využití: žádané plemeno, westernové ježdění, military, skokové disciplíny, přehlídky na loveckých soutěžích, na volné ježdění i rekreace je díky své povaze výborný a naučný kůň.
Appaloosa.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se toto plemeno asi správně píše? Pordíte mi, plsky pls, koňáci??

Apaalosaa 6.7% (6)
Apalůza 5.6% (5)
Apalosa 7.8% (7)
Appalossa 10% (9)
Appaloosa 58.9% (53)
Appallosa 11.1% (10)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama