Přihlášky do SONKP >>> TadýseQ

vznik a vývoj koně

18. května 2008 v 15:24 |  →Vznik a vývoj koně
Původ předků dnešních koní lze stopovat až do doby před šedesáti miliony lety. V roce 1867 objevili poleontologové na jihozápadě USA ve vrstvách ze starších třetihor skoro úplnou kostru zvířete, které bylo uznáno za nejstaršího koně. Vědci ho nazvali Eohippus (Eos je jitřenka, hippos je kůň), tedy kůň z úsvitu věků a našli souvislý řetěz jeho následovníků až k vrcholu, jímž je náš domácí kůň.
Eohippus- měl velikost lišky, na předních i zadních končetinách měl pět prstů a žil převážně v lesním a bažinatém prostoru.
Orohippus- jeho tělo bylo již štíhlejší, na předních končetinách měl 4 a na zadních 3 prsty. Odhaduje se, že nejstarší prakoník vážil průměrně 5, 5 kg a v koutku byl vysoký 36 cm. Oči ani zuby nepřipomínaly dnešního koně.
Mesohippus- byl již větší, měl delší nohy a chrup vhodný ke žvýkání rozmanitější, ale stále měkké potravy. Na všech nohách měl po 3 prstech.
Pliohippus- už stál na jediném kopytě a žil asi před pěti milióny lety.
Hipparion- dochází k nárustu výšky do 120-140 cm, změnám chrupu, tvaru lebky a prodlužování končetin.
Equus- vývojovou řadu uzavírá vlastní rod equus. Vznikl v Americe asi před třemi nebo dvěma milióny let, tedy dříve než člověk.
Na počátku lidských dějin žili dva typy divokých koní. Ty se přizpůsobovaly měnícímu se životnímu prostředí a nakonec se staly základem všech plemen domácího koně. Prvním typem byl asijský kůň Převalského- Kertak a druhým Tarpan.
kůň převalského(Kertak)- dodnes žije ve stepích dálného východu Střední Asie a v zoologických zahradách. Jeho kohoutková výška je 130-140 cm, má mohutnou hlavu, stojatou hřívu, nemá kštici, ale má úhoří pruh a krátké silné končetiny.
Kůň Převalského
Kůň Převalského
Tarpan- žil v oblasti Kaspického a Černého moře. V 80. letech minulého století byl vyhuben. Jeho kohoutková výška byla 135-145 cm, byl ušlechtilejší a štíhlejší. Měl lehčí hlavu v nose slabě prohnutou a výše nasazený krk. Barva byla plavá, měl úhoří pruh a na končetinách černé kroužkování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké plemeno koně máte nejraději?

Fríský kůň 26.6% (75)
Arabský plnokrevník 13.5% (38)
Hannoverský kůň 11% (31)
Appaloosa 16.3% (46)
Já mám raději poníky 14.9% (42)
Jíné...do comentů 17.7% (50)

Komentáře

1 Peťka Peťka | E-mail | 2. června 2008 v 17:55 | Reagovat

díky pomohla si mi s referátem  :) fakt mooc a mas to tu mooc hezoučky ;)

2 Lenuš Lenuš | Web | 27. června 2008 v 18:55 | Reagovat

ČT

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama