Přihlášky do SONKP >>> TadýseQ

Typy psů podle jejich použití

4. června 2008 v 22:34 | Siren |  →Plemena psů
Pastevečtí psi
Chrání stáda před šelmammi a pytláky. Jsou to veliká, silná zvířata, která hlídají samostatně, zvláště v noci. Dnes je potřebujeme tam, kde se dosud vyskytují vlci. Pastevečtí psi jsou jako domácí psi vhodní jen za určitých podmínek. Rozhodně se nehodí do bytu. Jejich výrazný smysl pro udržování stáda vyžaduje hned od začátku důslednou výchovu a možnost pracovního uplatnění. Pastevečtí psi se vyznačují nepředvídatelnou ostrostí a bystrostí.
Kolie dlouhosrstá
Honáčtí psi
Honili kdysi obchodníkům stáda na trh. Jsou to psi robustní, obranyschopní, vytrvalí, temperamentní a učenliví. Dnes se používají především jako domácí hlídači a strážci.
Australští honáčtí psíci
Ovčáčtí psi
Dokáží těsně spolupracovat s pastýřem, reagují na pokyny a písknutí i na velkou vzdálenost. Jsou to výrazně inteligentní zvířata, milující člověka, která se ráda a rychle učí. Tito psi jsou ochotni se podřizovat, proto se snadno vychovávají. Mají silně vyvinutý ochranářský pud, jsou ostražití. Patří k nim mnoho milých a krásných plemen. Jsou ideálními partnery pro sportovní kynologickou činnost.
Belgický ovčák Groenendael
Hlídací psi
Chrání majetek svých pánů, hubí myši a krysy. Často pomáhají při nahánění drobného zvířectva i dobytka. Jejich předností je ostražitost, nápadně vyvinutý ochranářský pud, břitkost vůči zlodějům. Nemají sklon k toulání a pytlačení. Jsou příchylní, většinou snadno vychovatelní, temperamentní. Hodí se pro mnoho psích sportů.
Americký stafordšírský teriér
Psi společenští
Malá plemena mají touhu být jedinou radostí svého pána. Mnozí psíci jsou až groteskně vyšlechtěni. Mají přebohatou srst nebo naopak žádnou, ploché nosy, obrovské oči. Jiní jsou zdraví, statní chlapíci a přes malou postavu jsou vyslovenými psými osobnostmi. Njesou nároční. Větší plemena bývají dobromyslnými, přátelskými domácími psy.
Yorkšírský terér
Dogovití psi
Již Asiřané táhli do boje s velkými statnými psy a Římané je používali ke zvířecím zápasům. Člověk využíval jejich ostrosti k lovu na černou zvěř a později k hlídání zboží. Bohužel tito psi nabyli nevhodným používáním pověsti. Nejsou útoční, vydráždí-li je však něco do bojové nálady, dají se jen těžko zvládnout. Jejich výchova musí být od začátku důsledná a citlivá, je třeba je zvykat na kontakt s cizími lidmi, psy a jinými zvířaty.
Německá doga
Lovečtí psi
Jejich rozmanitost spočívá v rozdílných způsobech lovu, liší se i podle druhu kořisti a prostředí, ve kterém kořist žije. Klasická plemena loveckých psů - ohaři patří výlučně myslivcům. Setři a španělé mohou být rovněž dobrými domácími společníky, potřebují však důslednou výchovu, Retrívři byli vyšlechtěni výhradně k aportování zastřelené zvěře, hodí se však také jako psi společenští.
Bígl
Teriéři
Odedávna byli využíváni k lovení lišek a jezevců přímo v horách a k hubení škůdců. Jsou temperamentní, bojovní, ostražití, velmi inteligentní a učenliví. Patří k přátelským plemenům a dobře zapadnou do rodiny. Vždy jsou však připraveni k nějaké lumpárně.
Český teriér
Chrti
Jsou náruživými lovci a běžci. Někteří jsou velmi vázání na člověka a příchylní, jiní samostatní a hůře vychovatelní. Všichni chrti však zapomenou na svůj domov a vychovanost , ozve-li se jejich štvací reflex. Péče o ně je náročná, potřebují mnoho pohybu, dlouhosrstá plemena i pravidelnou údržbu srsti. Kdo není ochoten vyhovět těmto nárokům chrtů, neměl by si je raději pořizovat.
Afgánští chrti
Severští tažní psi
Mají výrazný lovecký pud, těžko se vychovávají, což činí péči o ně velmi složitou. Nebývají ani dobří hlídači, ani obranáři. Jsou přátelští, nevážou se však na jednoho člověka, neboť kdysi jako tažní psi přecházeli z ruky do ruky. Chovat je tedy může jen ten, kdo našel v jejich zvláštnostech a práci zalíbení.
Aljašský malamut
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je dneska za den?

pondělí 9.9% (10)
úterý 15.8% (16)
středa 12.9% (13)
čtvrtek 20.8% (21)
pátek 12.9% (13)
sobota 13.9% (14)
neděle 13.9% (14)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama